SSD neboli Solid State Disk X25-M
Před měsícem jsem si pořídil do svého hlavního počítače sice malý, ale SSD disk Intel X25-M. Důvod k tomuto kroku jsem popsal ve starším článku Počítače zdržují. Pocit při koupi je trochu zvláštní, protože disk je dodáván v poněkud strohé papírové krabičce jen s čárovým kódem, která nic neváží. Vypadá to jako když jste si koupili za slušné peníze jen krabičku s molitanem. Naštěstí uvnitř je skutečně disk, připomínající 2,5" disky do notebooků ale podstatně lehčí. Co můžu říci po měsíci používání SSD disku?
Největší problém 80GB SSD disku pro mne byl nacpat na něj obsah mého 500GB disku, na kterém naštěstí bylo stále 80% místa, protože nejsem zrovna datový sysel. Ve všech předchozích počítačích jsem míval právě 80GB disky, kvůli hlučnosti a spotřebě (bývalo to maximum pro jednoplotnové disky).
Druhý problém je přichycení disku do desktopového počítače. Tyto totiž nemají rozteče pro 2,5" disky a navíc disk má na sobě zcela jiné závity než jsou běžné v počítačových skříních. Podařilo se mi to vyřešit jen přichycením na jeden šroub, což není optimální, ale vzhledem k tomu, že disk je velmi lehký to příliš nevadí.
Co se tedy s SSD změnilo, krom místa a je měřitelné? Jednoznačně start systému. Ten se zkrátil z 63s na 22s. To je dost výrazné. Protože počítač obvykle hibernuji, místo vypínám, z hibernace se stal jev podobný suspendu.
Takto cca vypadá křivka výkonu při čtení z SSD disku, dnes
hdparm -tT udává poněkud méně optimistické hodnoty
/dev/sda: Timing cached reads: 1858 MB in 2.00 seconds = 930.34 MB/sec Timing buffered disk reads: 354 MB in 3.01 seconds = 117.56 MB/sec
Kde je důvod nemám tušení a po pravdě mne to ani nemusí moc zajímat. Podstatné je, že SSD je návykový. Pokud si sednete k jinému obdobně konfigurovanému počítače ovšem bez SSD, přijde vám, že na starty aplikací a vyřízení různých požadavků čekáte nějak moc dlouho. Do jisté míry ale jde o placebo, neboť člověk se počítači rychle přizpůsobí a pokud byste si sedli k jinému počítači a nevěděli, že je v něm SSD, těžko to jednoduše poznáte - prostě si řeknete, že je to o něco rychlejší počítač, než ten předešlý. Faktem je, že s SSD přestávají být odezvy systému tolik závislé na disku a zase začne vadit pomalost jiných věcí, jako vykreslovaní GUI apod.
SSD má samozřejmě i svou daň. Tou je potřeba správného nastavení disku, souborového systému a některých věci v systému. V tomto případě jsem se s tím příliš netrápil a vybral něco z rad, které jsem našel na netu a zdáli se mi smysluplné.
- kernel s TRIM >= 2.6.33 (SATA TRIM příkaz pro mazání nepoužívaných bloků na FS)
- fstab ext4 noatime,discard,data=ordered,errors=remount-ro (noatime zvyšuje výkon i na normálních discích odstraněním zápisu času posledního čtení souboru, discard povoluje použití TRIM)
- scheduler noop nebo deadline (noop neoptimalizuje žádným způsobem čtení a zápisy, deadline je řadí sekvenčně což zhruba odpovídá SSD)
- hdparm -W1 /dev/sda (povolení Write-Back cache - zhoršuje jistotu zápisu data na disk v případě havárie, ale zase je zapisuje až při větším množství, takže oddálíme opotřebování SSD)
- tmpfs pro /tmp (nevýhodou je, že tmpfs žere RAM. Např. fish z MC poněkud nesmyslně kopíruje soubory do /tmp před přenesením, což může být poněkud nepraktické)
Co jsem neudělal
- zarovnání bloků a oddílů na 512kB (ext4 jsem vytvářel ještě před tím, než jsem o nějakém zarovnání věděl, zvětšení bloku na 512kB oproti 4kB mi přijde drastické plýtvání místem)
- přesunutí cache Firefoxu do RAM (cache je celkem žrout místa, ale proč by měla být v RAM mi příliš nedochází)
- vypnutí swapu - nastavení /proc/sys/vm/swappiness na 0 (nevím proč by systém neměl na SSD využívat Swap, většinou se nejedná o nějaké intenzivní využití, vzhledem k rychlosti SSD považuji swap spíše za výhodu)
- neodstranil jsem žurnál ext4 (ztratil bych spoustu výhod moderního FS)
Osobně nehodlám strávit bloumáním nad SSD příliš času. Předpokládám, že pokud se SSD prodávají, mají výrobci vyzkoušeno, že disk vydrží běžnou zátěž i bez různých optimalizací. Nakonec již leta používám v různých zařízeních CF karty a ani po několika letech s nimi nejsou problémy.
Ref. např. http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?54379-Linux-Tips-tweaks-and-alignment