Sterilita Padů
Svět elektroniky zaplavují Pady. Jeden nejmenovaný výrobce s nakousnutým jablkem ve znaku, "vymyslel" notebook bez klávesnice a všichni si najednou vzpomněli jak je to geniální nápad. Přitom tzv. handheldy - kategorie, která v poslední době téměř vymřela, stejně jako např. palmtopy, PocketPC nebo UMPC - byly bezklávesnicoví už v temných dobách dávnověku. Každopádně je jasné, že kategorie Padů alias Tabletů alias MID (mobile internet devices), zažívá závratný búúm, stejně jako před nějakým rokem netbooky.
Každý výrobce musí mít svůj Pad. Recyklovaný netbook bez klávesnice. Odstraněním klávesnice byla odstraněna jedna z nejhorších překážek v historii výroby počítačů - vyrobit kvalitní klávesnici, na které by si nesmlsl recenzent, něco vydrží a nezabírá moc místa, je mechanický kumšt. Výroba se tak zpřístupnila každé čínské fabrice, která dokáže udělat tišťák, koupit procesor a přidělat k němu display. A hlavně - snížili jsme náklady a lidi to kupují za stejně přehnanou cenu jako nedávno netbooky. Jak geniální.
A operační systém, který převzal nepohodlnou funkcionalitu mechanické klávesnice v podobě umatlaného displeje od otisků prstů je zásadní výhra. Konečně každý může zvolit ovládací metodu jaká mu vyhovuje. Můžete tak mít displej klidně umatlaný i celý. Jak báječné.
Bohužel společně s odstraněním tohoto problému, vznikl jeden zásadní - jednotlivá zařízení se od sebe nemají jak lišit. A tak všechny tyto nádhery vypadají téměř na chlup stejně. Jen občas někdo dovolí číňanům nějaký ten designový prvek, který ho ovšem bude stát několik dolarů navíc a pokud to nedokáže prodat jako luxus, skončí v propadlišti dějin s několika tisíci kusy Padů na překladišti v Číně, protože po nich neštěkne ani pes - aby taky ano, protože za půl roku má každý takový výrobek cenu maximálně jako surovina. A to je ještě ten lepší případ, kdy výrobce aspoň něco vyrobil. Jenže značná část si jich tento risk uvědomuje a tak se čím dál častěji setkáváme s tím, že na veřejnost je nejdřív vypuštěno - zcela náhodou a tajně uniklé - video nebo fotky "nového modelu", mnohdy spíš ještě z nějakého CADu, než že by to byl hmatatelný vyrobek. A pak se čeká. Na co? Na ohlas veřejnosti. Na to, kolik článků a kolik hádek o daném výrobku bude, na to kolik lidí pro něj začne připravovat "aplikace" , pro který OS atd. Prostě jaké hype se kolem daného neexistujícího výrobku vytvoří. A na základě toho se buď výrobek upraví, nebo třeba vůbec nevyrobí. Jak výhodné.
Jaký je tedy logický další krok v tomto vývoji? V tom lepším případě výrobci začnou vyrábět hardware na míru požadavkům jednotlivých zákazníků. Jenže to neodpovídá současném trendu množstevních slev. Spíš nastane druhá varianta. Ne jen, že si lidé budou kupovat hardware s nehotovým softwarem, jak je tomu dnes a všichni si na to už zvykli, ale budou si už kupovat i hardware, který reálně neexistuje. Jak logické.
Jaký Pad si tedy koupíte vy? Ten s černým rámečkem, nebo ten.. s černým rámečkem. Já vám fakt nevím. Je jich tolik, že to asi vyřeším po svém. Nekoupím si žádný.