Trest jménem fotovoltaická elektrárna
Malá elektrárna, která vašemu obydlí zajistí samostatnost v přísunu elektřiny je snem nejednoho majtele domu či chaty, stejně jako např. vlastní studna či čistička odpadních vod.
Zhruba v roce 2006 se začalo využití FVE jako zdroje energie pro lokální využití jevit celkem reálně. Ceny sice stále byly vysoké, ale jako vždy oblast lidského poznání se začne rozvíjet až když do ní "investuje" dostatečné množství nadšenců.
Bohužel do hry vstoupila ekologická zelená lobby a následně stát. Z poměrně zajímavé možnosti obstarávní vlastní energetické soběstačnosti se během pár let stalo hanlivé slovo FVE, stejně jako ze slova podnikatel.
Vývoj si dovolím shrnout, pro ty, kdo nemají představu, čemu jsou majitelé FVE za poslední roky vystaveni.
Na počátku fotovoltaického šílenství stanovil stát jakési podmínky pro výrobu energie z FVE jako obnovitelného zdroje energie s tím, že vzhledem k investici garantuje tyto podmínky po dobu 20 let. Následně se ale chytil za nos a začal kolotoč, který každý rok postaví na hlavu jinou část zavedených pravidel.
Solární daň
Že stát špatně nastavil podmínky, které nerozlišují malé a velké zdroje je již dnes snad každému jasné. Zachránit se to pokusil tzv. solární daní pro zdroje > 30kW - 26% původně na 3 roky "než se to nějak vyřeší". Pokud měl někdo spočítánu investici na hraně, má smůlu, banka se neptá. Ze tří let s největší pravděpodobností bude jeden "furt", protože žádné zázračné řešení nikdo nevymyslel.
Sproštění osobození od daně z příjmu a placení sociálního "pojištění"
Původní slib, že příjmy budou osvobozeny po dobu 5 let od instalace FVE vzaly za své již v první vlně "nápravných" opatření.
Povinné odpisy na 20 let a vedení podvojného účetnictví
Z původního progresivního odepisování investice do FVE se během tří let stala povinnost odepisovat 20 let s konstatní částkou, i miniaturní zdroje na střechách RD, které začali investici odepisovat se jakožto výrobci energie museli přeorientovat na podvojné účetnictví.
Zrušení příspěvku za decentrální výrobu
Sice se jednalo o směšnou částku 0.064Kč/kWh, ale i ta se počítala.
Zavedení OTE
Do roku 2010 se výkazy a podpora energie vyráběné z OZE řešili přes ERÚ a lokálního distrubutora (ČEZ, EON...). Protože vykazování, fakturování i získání podpory bylo nemalé papírování, vznikl i přidružený obor "účetního software" pro tyto podmínky. Kdo nakoupil příslušný SW běhěm dvou let splakal nad investicí. Zavedený systém byl zcela překopán a vykazování probíhá přes Operátora trhu s elektřinou, nic se nefakturuje a nikam neposílá, peníze chodí již ne se splatností 3 týdny, jako požadoval např. ČEZ, ale se splatností 3 měsíce, jak požaduje stát. Zavedení OTE je sice jisté zjednodušení, k tomu abyste mohli vykazovat ovšem potřebujete elektronický podpis, vydaný Českou Poštou, který je dražší než měsíční zasílání dopisem.
Příspěvek na recyklaci
Výhodný bussines na recyklaci skla, křemíku a hliníku, jakožko zásadně ekologicky problematických surovin, stanovil v roce 2013 nový zákon o odpadech. Při debatách o tom, kolik se za FVE panely bude platit do 20let nedobitné pokladny recyklačních firem posvědcených státem se postupovalo metodou cukru a biče - když se zákon prosazoval, byl v něm poplatek za 1kg panelů stanovený na nějakých 5kč, následně se tam tak nějak dostal poplatek 11kč a když se zvedla vlna odporu, stát slevil na 8.5Kč za kg panelů. Ovšem pozor, pro stát není kilogram jako kilogram! Kilogram starých panelů, je totiž podle zákona lehčí než kilogram nových panelů, takže hmotnost (!) panelů se přepočítává státní konstantou podle jejich stáří.
Zpoplatnění vlastní spotřeby
Korunu nasadil celému oboru stát v říjnu 2013, kdy do nového zákona zabudoval povinnost plati příspěvek za vyrobenou kWh na obnovitelné zdroje i zdrojům, které nejsou vůbec připojeny do elektrické sítě - za lokálně spotřebovanou energii. Lokálně spotřebovaná energie je samozřejme zpoplatněna příspěvkem na OZE i u stávajících FVE připojených do sítě, k tomu se platí ještě tzv. systémové služby a poplatek OTE za zúčtovací služby.A to jistě není konec.
to be continue...
Od 2015 je každý výrobce povinen podat do 31.1. Oznámení výrobcům elektřiny o povinnostech týkajících se zařazení výrobny do příslušné kategorie dle vyhlášky 408/2015 Sb., v platném znění. .. atd. přesto že veškeré potřebné údaje zadává do registru OTE.