15.07.2007 20:26

USB U3 - standard netušených možností

U3 jsou nově označována USB storage zařízení, zvaná u nás též USB klíčenky nebo USB klacky, která vám /nikoli mě/ mají umožnit nosit si s sebou stále svá data a aplikace a po zasunutí do libovolného počítače s nimi moci pracovat.

Vynález to hodný marketingového géni - génia v podobě prodejců USB klacků. Tento zázrak má totiž jednu vadu. Tedy on jich má hned několik, ale popořadě.

Tato vada jsou značně zamotané licenční hlavy výrobců software. Ti totiž zatím využívají toho, že jednu licencovanou kopii software musíte mít na stolním počítači, druhou na notebooku, třetí musí mít kavárna kam přijdete atd. Většina výrobců prodávajících software ho navíc chrání tak, že např. využívá kontrolních součtů závislých na hardwarové konfiguraci zařízení (typicky MS Windows), aby se nedal volně kopírovat na jiný počítač. Jak by se ale měli vyrovnat s tím, že je software na přenosném zařízení a každou chvíli běží na jiném HW?

Druhá vada na kráse je, že takto transportovaná aplikace, i když se nějakým způsobem vypořádá s licenčním problémem (např. svobodné aplikace), stále zdaleka nepoběží všude. A hádejte proč? Ano správně, museli byste všude mít podobný HW (tedy alespoň architekturu), nebo dokonce všude stejné Windows. Tím se nám problém krapet komplikuje a rozpadá se na "ukládat na USB jen data aplikací" - pak máme problém, že ne všude jsou stejné aplikace nebo OS (i když toto se nám MS snaží všemožně zajistit), nebo "ukládat na USB aplikace i data" - pak máme stále problém s OS a začíná problém s hardwarovou platformou, a nebo "ukládat na USB celý OS" - a pak máme problém s Microsoftem a neschopností Windows běžet na různém HW bez několika restartů a instalací posvěcených ovladačů.

Jak z toho ven ptáte se? To založíme standardizační komisi, která se bude jmenovat třebas U3 a ta bude vydávat certifikáty, že dané zařízení a software jsou U3 kompatibilní. A jak takové zařízení vypadá? Je to prostě úplně normální USB klacek, na kterém je napsáno U3. A jak vypadá software? Je to úplně stejný software jako jindy, akorát jako svůj domovský adresář má USB disk. Jen se k tomu musí napsat nějaké stupidní klikátko, aby každý kdo vrazí klacek do USB našel to své v menu a možná navíc kontroluje, že běží na kompatibilním HW a OS.

Nejlepší legraci jsem si ale nechal na konec. Víte, že...

Linux tohle všechno už dávno umí? Nevěříte? Tak si stáhněte SLAX, nebo i jiné distro, které umí startovat z USB a můžete svobodně, již dnes, bez certifikace U3, na svém starém USB klacku, spouštět celý svůj OS i s aplikacemi a daty z USB. A kdyby vám ten Linux byl proti srsti, věřte, že takový svobodný webový prohlížeč jako Firefox umí z USB flash běžet i pod Windows už spoustu let i s vaším profilem. A taky není U3. Takže až budete chtít prodat něco samozřejmého, nezapomeňte vymyslet nový název a ustanovit komisi.


Podrobnejsi info, U3 programy, downloads a podpora na http://www.u3.kx.. cz Co se týče licencí – většina uživatelů je neřeší;)
Co se týče kompatibility – pro 80% uživatelů a počítačů U3 bude vyhovovat a právě pro tyto uživatele je U3. A pro Win2000 a výše aplikace vždycky pojedou;)
Netvrdím že U3 není komerční tah, ale na druhou stranu /pro ty chytřejší/ je U3 výhodou – protože mozkem U3 je program Launchpad který už tam je a nemusím nic stahovat;)
MK

MK - 31.07.2008 14:34

:) jo a pro čtenáře a autora – tento článek není absolutně vůbec na odborné úrovni. (pokud si autor myslí že když zná pojem “architektura HW” tak by si měl uvědomit že to z něho nedělá někoho kdo by mohl psát takové články. A mimochodem zrovna na architektuře HW nezáleží
MK

admin u3.kx.cz - 31.07.2008 14:38

To ze uzivatele neresi licence je trestne, stejne jako kradeni auta.

Chcete snad rici, ze U3 aplikace budou fungovat i na procesorech Arm nebo PowerPC ze stejne klicenky, kterou jste vytvoril na WIntelu? No mozna jsme jen kazdy mysleli neco jineho architekturou HW. :)

Preji hodne uspechu pri vytvareni a propagaci standardu U3.

covex - 13.08.2008 13:14

Email comment