Mobilni pozlatko
Po 7 letech se zacina u Samsung Xcover 271 objevovat atritida. Nejhure je na tom zamykaci tlacitko, ktere vypovida poslusnost, vypadava druhe nejpouzivanejsi tlaticko svitilny, opotrebovanim trpi i stredovy smerovy prvek, ktery je kdoviproc z pochromovaneho cehosi. Presto telefon vydrzi na jedno nabiti tyden, ma GPS i s mapami a navigaci, telefonuje, posila zpravy, ma i nouzovy webovy prohlizec a email klienta, Java ME s jiz ponekud omezenymi ale stale dostupnymi aplikacemi, 2Mpx fotak, ktery foti lepe nez kdejaky zazrak, ma poutko, vymenitelnou baterku (kterou jsem nemenil za celych 7 let), hlasity odposlech, radio... vydrzel nespocet padu, kazdou chvili je cely opoceny, obaleny pilinami apod. Zadny jiny tlacitkovy telefon po nem jiz nemel podobnou vybavu (dalsi generace Xcover nemely GPS) a pak se preslo na dotykove smartphony.
Vcera, dnes a zitra
Na trhu je nespocet telefonu chytrejsich nez jejich uzivatele, vsechny vypadaji temer stejne a jako pred lety mi prijde, ze jejich vlastnosti vyrobci losuji z klobouku - tedy vlozi do klobouku vsechny dostupne vlastnosti s cenovkou, pak reknou jak drahy chteji vyrabet telefon a nasledne vylosuji z klobouku vlastnosti tak, aby se vesli do ceny. Jinak si nedovedu vysvetlit, jak je mozne ze o 7 let pozdeji neni mozne najit telefon, ktery vy zvladl vyse zminene ve stejnem formatu.
1. Vydrz
Neni na trhu telefon, ktery by vydrzel 5-7 dni fungovat - pravda vetsina uzivatelu ma dnes za dulezitejsi parametr SOT (screen on time), kde nejlepsi kusy dosahuji 6h denne (tzn. z 16h denne, kdy muzete tak byt vzhuru, 6h civite do telefonu!), telefony ovsem trpi zcela zasadnim "samovybijenim" - tedy ubytkem min. 1% zbyvajici energie za hodinu a to mnohdy i ve vypnutem stavu. Predemnou na policce lezi zalozni telefon Siemens ME45, ve kterem obcas (rozumej treba 1 za rok) dobiju (protoze ani tak neni vybita) 15 let starou baterku a vesele tu sedi a ceka. Vedle polozeny Nexus4 je po par dnech total flat. Jedine telefony, ktere propaguji delsi vydrz maji obrovske baterie a tedy hmotnost. Vyrobci tedy vyrabeji telefony tak, aby vydrzeli jeden den, tim dosahuji minimalni nutne vydrze, hmotnosti a ceny.
2. Odolnost
Mame tu spousty odolych telefonu, ktere trpni gumovatosti, uvnitr ktere se skryva ausus. Napriklad je naproste minimum telefonu v kategorii odolnych, ktere maji bezdratove nabijeni. Clovek by rekl, ze u telefonu, ktery je cely zagumovany nema do nej tect a musite ho kazdy den nabijet je bezdratove nabijeni idealni. Asi ano, ale je moc drahe...
A pak mame "vlajkove" lode, ktere sice deklaruji odolnost, ale kdyz se vam zanese USB-C vlhkymi pilinami, budete druhy den v haji, protoze to z toho proste nedostane, nemluve o tom, ze jiz naprosta vetsina techto kusu je oboustranne sklenena, coz je asi nejaka uchylka - je to hladke, rozbiji se to a cele se to leskne, coz je problem i te nestastne vlastnosti zahnutych displeju, ktere at je naklopite jak chcete tak to hazi odlesky. Paradoxem je, ze vsechnu tuhle paradu, aby se neomlatila, lidi strkaji do nejruznejsich gumovych prezervativu, takze z ni stejne neni nic videt. Kapitolou jsou Gorilla Glassy, ktere jsou sice obtizne poskrabatelne, ale vsechno to praska jak to spane na zem.
Do odolnosti bych zaradil i naprostou absenci poutek k uchyceni telefonu na spagat, protoze proste telefon, ktery si 20m nad zemi nemuzete pridela na snuru, je mrtvy telefon. I naprosta vetsina tzv. odolnych outdoorovych telefonu nema diru na uchyceni, pritom je to takova drobnost....
3. Aktualizace
Opet mame dve kategorie - a) vyrobce vypusti na trh telefon s jednou verzi SW a vic se o nej nestara (nema cas ani prostredky, je to predsi levne), b) vyrobce chce za telefon desitky tisic a aktualizace poskytuje 2 roky. Vzhledem k tomu, jak komplexni SW (OS) tam dnes je, jak je to derave a k cemu se pouziva, by aktualizace mely byt snad povinne a 2 roky je malo a to nemluvim o tom, ze znacna cast tech, ktere jsou vydany bez dalsich aktualizaci, jsou neodladene a na danem HW napr. trpi ukrutnou spotrebou, coz degraduje i telefon s vetsi baterii na mrzaka.
4. Citelnost na slunci
Kdysi davno vyrobci delali displeje, ktere mely pod LCD krom podsviceni jeste zrcadlovou vrstvu. To umoznovalo, ze telefon i bez podsviceni byl na slunci citelny - sice mel zkreslene barvy, ale dal se normalne cist. Dnes se dohani citelnost na slunci jasem. Prebornikem v tomto oboru jsou displeje RGBW - u nich je navic kazdy bod tvoren jeste White diodou, ktera zvysuje jas... jenze, kazda takova sranda stoji energii z baterie. Nejvetsim zroutem energie ve vsech chytrolinech je prave displej a cim vic sviti tim vic addidas. MMCH v primem protikladu je naprosta vetsina displeju v telefonech, ktere jsou RGBG apod. kterazto technologie ale neslouzi k zlepseni parametru, ale uspore nakladu (https://www.svethardware.cz/technologie-lcd-panelu/14465-2).
5. Degradace HW
Baterie Li-Neco ma cca 1000 pracovnich cyklu od vybiti k nabiti a zpet. Pocet nabijeni jemne roste pokud nevybijite baterii uplne, zivotnost je zavisla i na rychlosti vybijeni apod, ale i tak pres to nejede vlak. Vetsina baterii ma tedy po 2 letech za sebou nejakych 365*2 pracovnich cyklu a je na odpis. Stejne tak USB konektor, at je to mikro nebo C, to proste u vetsiny zarizeni po 2 letech a 1000 zasunutich vzda. Bud se vylomi z desky, nebo se osoupu plosky, nebo nejcasteji se proste rozevre - ztenci se plech konektoru tak, ze je nadale nepouzitelny. Kupovat si tedy pouzity smartphone z bazaru je hole silenstvi.
6. Velikost
Aby se dal telefon ovladat patlanim prstem, je potreba vetsi plocha, taky je na tom toho pak vic videt, kdyz to ma vetsi display. Jenze vetsi display znamena vetsi telefon. Dnesni trend je 6 palcu uhlopricka a protoze uhlopricka prodava tak co nejdelsi na vysku, pac to je nejlevnejsi. Telefon je tedy obrovsky/dlouhy, klavesnice na obrazovce titerna, telefon se nevejde do kapes a lidi maji o jednu ruku min, protoze neustale drzi telefon v ruce. Situace se trochu meni s celotelovymi displeji, ale spis to ma za nasledek, ze se zvetsi displej, takze ho stezi ovladate jednou rukou (mame holt ten palec moc kratky) a tak vyrobci na ty obri displeje delaji specialni hmat, kterym se prostredi na chvili smrskne na mensi plochu, aby se do dalo ovladat! Tomu rikam vynalez. K tomu se pridava hon za nesmyslnymi parametry jako pocet fotoaparatu, ktere v tele tlousky 7mm nemohou proste delat zazraky.
Smesne je i obrovske rozliseni displeju, ktere je stejne jako rozliseni treba 24" monitoru. Zvetsujici se rozliseni potrebuje akorat vic vykonu na prehzovani dat, vetsi pamet atd. Pritom jeho zvysovani nema na pouzitelnot tak maleho displeje v podstate zadny vliv.
V poslednich letech se rozmohl i sensor otisku prstu, protoze lide proste telefon neustale odemykaji a obrazce/PINy apod. jsou otravne. Na levnych telefonech to ale v podstate vubec nefunguje jako zamek, protoze to bere kazdy prst, nebo odemykani trva tak dlouho, ze je to jeste otravnejsi. Hitem je tedy odemykani oblicejem, ktere ale take funguje jen nekde, nekdy jde osalit fotografii, jindy to zase nefunguje (potme?).
V sobotu vecer a v nedeli rano
Ve skutecnosti jeste mohem vice casu jsem stravil listovanim parametry u nejruznejsich telefonu. Bohuzel nabidka se v podstate meni pod rukama. Zivotnost novych telefonu na trhu je cca 1 rok, kazdy mesic tak 2-3 vyrobci uvadeji novy model a to nepocitam nespocet levnych braku z alliexpressu a pod. Mnozstvim trpi i kvalita informaci, moznost srovnani atd. k tomu se pridava fakt, ze dnes mate minimalni moznost si vyrobek osahat nekde na krame (i kdyz u mobilu jeste ta moznost aspon nekde je). Na vyber mate telefony ani ne dva roky stare, ktere v podsate nikdo nechce (proc je popsano vyse). Co me tedy zaujalo aspon nejakou shodou nebo zajimavost: