Proč nemůžu používat Mac
Není to poprvé co jsem uvažoval o koupi Macintoshe. Jako vždy je to zčásti zalíbením v některých prvcích Maců a z části nespokojenotí s architekturou postavenou na Wintelu (ač tu část Win nepoužívám už dlouho a o té části intel by se dalo též pochybovat).
Důvody proč uvažuji o jiné platformě: Chtěl bych operační systém a aplikace, které jsou na míru postaveny pro HW na kterém běží. Mluvíme samozřejmě o desktopu.
Už mne totiž nebaví shánět neustále ovladače a hledat který kus HW se hádá s kterým, proč počítač zamrzá při použití některého hw a mnohdy ještě s použitím jen nějakého sw. Vadí mi software který je psán tak, že použitelně funguje pouze na HW konfiguraci té a té nebo lepší.
Mac se tomuto ideálu v mých očích celkem přibližoval. Trochu mu to kazí nynější přechod na platformu Intel, kdy naskočil do rozjetého vlaku neustálých upgradů HW, které jsou akorát ideální dojičkou na peníze. U Macu tímto krokem došlo k velmi nepříjemné možnosti - možnosti porovnávat bez skrupulí výkon/cenu HW Macu a klasického skládaného PC. A při takovém srovnání dojdete k závěru, že si za nadprůměrnou cenu kupujete podprůměrný skládankový HW, trochu zajímavěji zabalený. Jen množství variant je o něco omezenější a tak lze doufat, že zůstala aspoň druhá výhoda v podobě operačního systému Mac OS X. Protože OS je to co může i z mizerného HW udělat velmi dobrý pracovní nástroj.
Mac OS X je bez diskuse zajímavý kus software a do značné míry splňuje to, že je psán pro HW na kterém běží. Podíváme-li se do jeho historie, zjistíme že existují minimálně dvě škobrtnutí - a to změna Mac OS na Mac OS X a již zmiňovaná změna architektury HW. Obě s sebou přinesli nutnost radikálnějších změn v SW, které se negativně projevili na výkonosti celku. (Ač součastný Intel má být 4x rychlejší, aplikace které běží emulované, jsou výrazně pomalejší.)
Druhým ideálem, kterého bych chtěl dosáhnout je možnost používat stejný HW jako mobilní (čti: vždy připravený) i jako domácí nástroj, který je zcela tichý. S tímto kritériem jde navíc ruku v ruce i spotřeba, kterou požaduji co nejmenší a která se u top PC dnes pohybuje v naprosto nesmyslných hladinách stovek wattů. Jediné co nutí výrobce myslet na spotřebu jsou právě mobilní zařízení.
Abych tedy vyzkoušel jak tyto ideály naplňuje Apple, vyrazil jsem do předváděcího salónu. Nejnadějněji se z pohledu hlučnosti a mobility jeví MacBook. Hardwarově je dnes MacBook v podstatě to samé jako Mac Mini, pouze má navíc vestavěný display a klávesnici. Co mne na MacBooku překvapilo, je absence jakéhokoli rozsiřujícího slotu (např. PCMCIA), tedy krom těch kabelových a bezdrátových (USB, FireWire, BT,wifi). Výstup na monitor je přes speciální redukci miniDVI->DVI. Poněkud zvláštní mi přijde i štěrbinová CDVD mechanika, která je navíc ve všech slabších sestavách Maců pouze DVDRom+CDRW (zvaná Combo). Vypalovačku DVD najdete až u lepších konfigurací jako tzv. SuperDrive. Zvláštní je i klávesnice MacBooku, která mi ze všeho nejvice připomíná klávesnici "gumáka" ZX Spectrum. Za velkou vadu považuji i velmi ostrý okraj otevřeného MacBooku, který pokud máte ruku položenou na touch padu (mimochodem sympaticky velký, ale jen s jedním tlačítkem) řeže vás hrana do ruky. MacBook tak působí kompaktním ale trochu strohým dojmem. Na obrázcích na webu vypadá trochu lépe než ve skutečnosti. Varianta sněhulák navíc evidetně směřuje k nezvratitelnému umazání, což si dobře prohlédnete i ve zmíněných předváděcích centrech. Mizerné jsou i pozorovací úhly displaye. Tedy minimálně některé.
Zasedl jsem nakonec k Mac Mini, který se přeci jen se standardní klávesnicí a skoro normální myší lépe ovládá a na velký monitor se lépe kouká. Chvíli jsem si pak hrál s Mac OS X. Koncept OS je vskutku jiný. O jeho intuitivnosti by se ale dalo diskutovat. Toto byl můj první kontakt s Mac OS X a tak jsem byl příkladem uživatele, na kterém se dá intuitivnost testovat, ač ne příkladem ideálním, protože již mám návyky odjinud. Každopádně jsem notnou chvíli tápal, než jsem objevil některé stěžejní věci, jako jak získat nabídku dostuných aplikací a jak potom nějakou pustit. Možná jsem na to šel špatně a měl jsem se zabývat pouze prací s obsahem... kdoví. Jako v celku zásadní nedostatek jsem nakonec shledal absenci repozitářů aplikací. Je to zvláštní, ale linuxoví uživatelé už si ani neuvědomují jaký komfort to je.
Nemile mne překvapila i doba čekání např. na otevření aplikací, ani práce s GUI nepůsobila nijak extra svižně v porovnání s průměrným PC. Samotná práce s aplikacemi byla v celku normální a při tomto krátkém testu jsem nic zvláštního nezaznamenal.. O to větší pro mne bylo překvapení po zasednutí k PowerMac G5 či Mac Pro. Vzhledem k této kategorii Maců je práce s Mini utrpením. Sen o OS na míru HW se tím tedy značně pocuchal.
Co mne dále odrazuje od pořízení Maca je, že se jedná do značné míry o svět sám pro sebe a pokud budete chtít jakkoli rozšiřovat tento svůj HW budete odkázáni na to co Apple nabízí, na čemž by nebylo nic špatného pokud jsou to komponenty skutečně ozkoušené, ovšem mnohdy za přehnané ceny. Do jisté míry je to daň z luxusu.
Je zajímavé objevovat mušky na mediálně krásném obrazu Maců, resp. Mac OS X
Kategorie: Apple Mac OS X
první průvodce zmateného Linuxáka
Počítač je jako ženská...
Jsou to subjektivni nazory :), nebudu se zastavat ani jednoho OS ci mu stranit. OSX je pruzny (s dostatecnou RAM-kou) o Vistach ci XP nemluve, o sviznem provozu X-ek se da taky polemizovat. Na Mac-a bych linux neinstaloval, proc taky. Dostanete komplet i s OS a nevyuzit ho ? Na 1. stranu nerentabilnost atd., na 2. je sice zvedavost, ale tu dokazeme potlacit ne ?
Linux mam na desktopu, protoze nekradu, nechci krast ! 3D funguje, na internetu se pohybuji denne a bez vetsich problemu. NB na cesty – MB (ano, Apple :)).
A zkusenost ? Intel vic topi nez PPC, ale to je vseobecne zname. Take baterie dostava “zabrat”. O tom neni pochyb. Koupil jsem ho v zahranici, protoze situace v CR je jina (cenova politika) a nestal tolik (2006 – cca. 30 tis. za verzi s SD) se mi zda primerena, Vam ne ? Pri sledovani NB jinych fy. byly ceny stejne ne-li vyssi. Co z toho ?
Prodejci navysuji ceny – viz. ceny RAM : u prodejcu Mac-u 1 GB DDR2 667 MHz za 1800,- a vic (5/2007). Za tuto cenu koupim 2 GB (Kingmax, Kingstone) a vim, ze v MB budou zarucene fungovat.
A pomalost OSX ? Je dobre system udrzovat “svezi” – utility typu MAINMENU pomohou. Verte mi ! :)
Mimochodem produkty fy. M$ nezminuji z toho duvodu, ze se s nim setkavame “vsichni” a zkusenost je jak kladna, tak zaporna :). Tot vsjo.