Unihertz Atom - menší než čekáte
Malé telefony nejsou v módě, vejde se tam málo reklamy a používat telefon jen k telefonování už není in. Je potřeba do "telefonu" neustále koukat a šmrdlat po něm prsty. Výsledek je ten jehož jsem byl svědkem před vánoci - mombie nakráčející pod auto - slečna měla jistě postaráno o pěkné svátky ve špitále a mladík za voltem golfu o opletačky za sraženého chodce. Zpět k Atomu. Když dostanete telefon do ruky je opravdu menší než člověk čeká na základě fotek a videí. Zvlášť display je opravdu titěrní - pro Android. Přesto se dá aspoň trochu uzpůsobit, aby se dal používat jako telefon, jako smartelefon jen opravdu pro něco.
Androidi obecně
Je bohužel smutnou pravdou, že dnešní smartphony už nejsou telefony. Je to přístroj, kapesní počítač, který tak nějak mimochodem umí i telefonovat. Bohužel je toto moje první vážnější setkání s anrdoidem, protože můj starý Samsung Xcover 271 (GT-B2710) prostě HW odchází - vypadává tlačítko svítilny, mikroUSB konektor už drží jen silou vůle, přestavá reagovat tlačítko * používané na zamykání, z hlavního ovládacího kříže se loupe "chrom" a kryt baterie má ulomené úchyty. Vše by asi bylo opravitelné, ale nevím z jakého důvodu maji všichni v okolí pocit, že abych zaparkoval, abych si koupil jízdenku, abych se dostal do banky... musím mít "smartphone". Přesto se Xcover dožil úctyhodného věku 8 let ve službě. Je to ještě telefon z doby kdy telefon uměl spoustu věcí navíc a výrobci se předháněli kdo nabídne lepší mix funkcí, i když už tehdy jsem měl pocit, že vlastnosti losují z klobouku. Přes JME, se dalo sehnat i něco navíc. Androidí kapesní počítače jsou ovšem něco zcela jiného. Telefon s androidem je čistý polotovar. Dostanete něco co umí v primitivní aplikaci vytočit telefonní číslo a když náhodným dotykovým gestem spustíte úplně jinou aplikaci budete tu telefonní, která mezitím vesele volá dlouho hledat.
První nastavení Atomu
Co tedy s Atomem - protože nechci využívat všemožné požehnání Google, v první řadě je potřeba přeskočit při prvním spuštění přihlášení do účtu google, což zatím ještě jde. Následně je potřeba pomocí předinstalovaného prohlížeče (kdo chápe rozdíl mezi ním a Chrome?) stáhnout F-Droid a nainstalovat. Obvykle se telefon vzpouzí a není možné nainstalovat aplikace třetích stran a je to explicitně povolitelné v nastavení Security, Atom z Androidem 8.1, však tuto volbu již nemá a při instalaci se tak jen dvakrát zeptá zda jste si vědomi, že to není požehnaná aplikaci. F-droid používám protože chci pokud možno otevřené alternativy SW, bez nějakých účtů. Z F-droid ovšem instaluji i Yalp - to je taková "vychytávka", která umožňuje přístup ke Google Play bez Google účtu, bohužel ne vždy to funguje, podle mně se to Google různě snaží "znesnadňovat". Alternativní aplikací Google Play je i Aurora, ale ta je hodně playovatá. Dále instaluji Operu, což je tedy taky "schíza" protože nikdy nevím zda Mini, normální, beta a do toho se plete ještě spousta SW, který se snaží na podobném jménu parazitovat. Operu používám, kvůli tomu, že jako jediný prohlížeč umí rozumně reflow textu při změně zvětšení, jinak to žádný prohlížeč neumí a musíte pak jako blázni skrolovat doleva doprava abyste mohli rozumně číst text. Z Yalpu jestě Engineer Mode MTK, Text Edit (ted), neboť nemám rád MTK Logger, který z nějakého důvodu běží na mediatek telefonech (odscroluj doprava na Log and Debugging).
F-droid: rád bych používal AnySoftKeyboard, ale bohužel ani 16 tlačítková verze není na Atomu dobře použitelná, takze z Yalpu stahuji Old Keyboard, bohužel s reklamami a GSF (Google service framework), dál z F-droidu Offline calendar, Termux, K-9 Mail. K mému překvapení existuje pro Android i KeePass a GpsMid, které jsem používal na Xcoveru. Bohužel GpsMid je na Androidu zdá se nepoužitelný, protože nefungují vstupní menu a nejde změnit mapa a bohužel načíst ani GPX body ze staré navigace. To se ukazuje jako neřešitelné - ani mapy.cz, které jsou pro Čecha asi nejlepší volná navigace neumí GPX waypointy importovat. Vypínám (Disable) většinu Google aplikací, Tím končí příprava aplikační a začíná martirium přenosu dat.
Přenos dat z jiného telefonu
To je problematické především na straně Xcoveru - kontakty ještě jdou exportovat do VCF a přenášet pres Bluetooth, ale přenos tisíce záznamů je nespolehlivý, po desítkách pokusů, kdy člověk vždy přenese část kontaktů přes BT naimportuje do Contacts, aby následně zjistil, že je to neúplné, spousta kontaktů je tam dvakrát apod. Nakonec jsem po několika dnech zjistil, že tam stejně část kontaktů není, takže jsem stáhl VCF z Xcoveru přes kabel, taktéž přes kabel do Atomu a tam naimportovat. Contakty jsou primitivní aplikace, kde ke zjištění kolik je v adresáři kontaků musíte prostě všechny označit a pak se to dozvíte, kolik jich je. Export SMS z Xcover je téměr nemožný, samotný telefon nic nenabízí, Samsung Kies, který se stále nabízí na stránkách samsung.com už nejde nainstalovat (během instalace po stažení několika .NETů napíše,že není připojení k internetu - nejspíš hledá něco co už nikde není), navíc je to naprosto příšerný kus SW, který zaplevelí celé Windows, koupil jsem tedy MobilEdit, který vyčte aspoň SMS, které nejsou delší nez 160 znaků (tedy ty, které nejsou automaticky rozděleny a spojeny), nakonec je i to paskvil, který je nutné prohnat přes cut | sort | uniq.
Kalendář je podobný problém, kde ale nejde vyexportovat nic, takže nejdůležitější části opsat ručně. Protože nechci kalendář sdílet s Googlem, jde přes Offline calendar, vytovřit pouze lokální databázi. U toho člověk narazí na další android/atom "feature" - změnit globálně nastavení dne, kterým začíná týden nelze. Mění si to každá aplikace zvlášť a v Calendari se to snad mění i pro každé view. Do dnes jsem nepřišel na to, jak to změnit na Mo všude. Největší tragédie je ovšem notifikace z kalendáře. Výchozí je pouze "pípnutí" a blikající dioda. To jako vážně? Vážně.. za předpokladu, že věčně čučíte do mobilu je to supr, ale pokud máte telefon v kapse je to k ničemu, takže si musíte doinstalovat aplikaci Missed notification reminder, která se hookne na notifikace a když zmerčí novou notifikaci, tak udělá cirkus. Po instalaci je potřeba reminder povolit v power save manageru, provest jeho nastaveni a restartovat telefon. Tím se dostanete k další super vlastnosti Androidu - zatímco hloupé telefony to zvládly všechno s mnohadenní výdrží sami, tady musíte explicitně povolit, která aplikace může "nespat" a to u aplikace, která má hlídat nové notifikace je poněkud nutné, takže pod Smart Assistentem je Power save manager, který něco takového jako dělá.
S tím se pojí další Androidí vlastnost a to, že chování aplikací je naproste nekonzistentní - zobrazení seznamu kontaktů v telefoní aplikaci je jiné než v kontaktech, způsob nastavování-zápisu hodin je v každé aplikaci zcela jiné, někde se píší ručně číslice, někde je kruhové nastavování, někde posuvné... jak která aplikace chce. Tato nekonzistence prostředí je velmi nepříjemná. Je možné, že to řešili výrobci konkrétního modelu, ale s neustále více tlačenou variantou "čistých" Androidů nečekám v této oblasti nějaké zlepšení. Obdobně to je s různými aplikacemi a nastavováním notifikací a práv. Nainstalujete 6 různých aplikací, dělajících tutéž věc, ale u každé se nastavují naprosto jinak naprosto jiná práva. Navic pokud odmítnete právo přidělit aplikace se většinou vůbec nepustí.
Svítilna
Starý Xcover jsem používal velmi často jako svítilnu. Diodu měl jako svítilnu umístěnou, dnešní fony ji mají především jako přísvit k foťáku, takže když držíte telefon, svítí vám do ruky.. no nic. Jenže problém - zapínání svítilny nejde namapovat na žádný čudlík - Atom má navíc "PTT" tlačítko, u nás nepodporované funkce Push To Talk. Ideální, ovšem jak ho použít? Doinstalujeme Button Manager a tam navolíme, že PTT má fungovat na spínání LED, jenže... jenže ono to nefunguje když telefon spí, přesto, že aplikace je v Power save manageru jako že může... ale nejde to. Nejdřív musíte telefon probudit přes power tlačítko a pak to už jde... opruz. No a následně zjistíme, že Button Manager je pouze "free verze", která umí v kuse svítit jen 5 minut! Zkoušel jsem několik aplikací typu "Shake flashlight" - ta nejpopulárnější nejde vůbec, některé fungují aspoň trochu, ale většinou je výsledek nepoužitelný, protože se na to nedá spolehnout, jednou telefon prostě aplikaci "odswapuje" a nesvítíte. Nakonec jsem našel ještě jednodušší řešení přes Occam's Flashlight, kdy není potřeba Button Manager, ale PTT rovnou pouští tuto ultra jednoduchou aplikaci na zapnuti LED, stále ale je potřeba nejdříve probudit telefon. A tak je to na Androidu se vším. Dostane nedodělek, který nic neumí a každý prd navíc si musíte koupit, nebo nastavit. Na Androidu 8 (oreo) navíc výchozí nastavení, třeba skrývá možnost vypnout WiFi, když telefon spí (Keep wifi on during sleep nejde vypnout). Nepovedlo se mi to ani nastavením settings put global wifi_sleep_policy 1 přes adb, které doporučují třeba pro Google Pixel... prostě svět androida je jedno velké peklo. Co platilo v jedné verzi androida, v druhé neplatí, vzhledem k rychlosti vydávání nových verzí, je téměř nemožné, najít relevantní radu, forum Unihertzu pro Atom je fraška bez jakékoli aktivity - vzhledem k počtu majitelů atomu v řádech tisíců kusů se asi není čemu divit.
Čím novější android, tím méně funkci zůstává na telefonu, vše se přesouvá do "cloudu", tedy v podstatě se z "telefonu" stává přenosný terminál, který navíc máte ovládat hlasem. To by se u Atomu celkem hodilo, ale vzhledem k tomu, že na to zase potřebuje trvalé připojení, protože vzorky vyhodnocuje Cloud a nikoli telefon, je to u telefonu jen na telefonování k ničemu.
Vypnutí pedometru z lock screenu je potřeba udělat v aplikaci pedometr, nikoli v nataveni lock screenu.
Otiskovač prstu
Fingerprint sensor funguje jakž takž na přirozeně vlhké ruce, na suché moc ne. Často je rychlejší napsat pin nebo gesto. Navíc jeho kombinace s "home" tlačitkem způsobuje, že stisk home reaguje občas hůř. Často se mi stává, že sensor nechtě reaguje, když zamčený telefon jen beru do ruky, přendávám a pod, výsledkem je, že když pak chcete telefon odemknout je vyčerpán počet povolených pokusů.
Foťák
Foťák ve výchozím stavu dělá 11MB fotky, které jsou ale zbytečně velké. Kvalita fotek za špatného osvětlení není moc dobrá (hodně šumu), s "bleskem" to jde. Za dobrého světla jsou ale obstojné. Xcover na svůj 2Mbpixel sensor dokázal fotit velmi obstojně (na rozdíl třeba od Nexusu nedělal nikdy černé, špatně exponované fotky). Atom má určitě lepši rozlišení 5Mbpx, fotky jsou z něj o řád lepší, srovnávat s fotomobily ale asi nelze, jako dokumentační foto stačí. Opět je asi možné si nainstalovat jinou aplikaci pro foťák, zatím jsem jinou nezkoušel. Jen jsem si namapoval tlačítko fotoaparátu na Volume down, protože patlací tlačítko, jsem nikdy nemohl trefit a neustále jsem přepínal režimy foťáku.
...
Vibrace jsou už tradičně u androidích telefonů "decentní". Holt do čím dál tenčích mobilů se pořádný excentr nevejde (a tím pádem ani nevyrábí).
S čím mám problém je, že je obtížné poznat orientaci telefonu jen podle tvaru, stává se mi, že místo sensoru otisku prstu sahám na sluchátko, nebo na boku telefonu mačkám volume místo power, zvlášť pokud telefon vyndávám z kapsy, nebo potmě.
Telefon má oko na poutko! To je něco se dnes už nevidí, zatím tam mám poutko dodané přímo k telefonu, je velmi příjemné a trochu pomáhá najit správnou orientaci telefonu.
Atom, je velice zajímavý malý přístroj, který svým rozměrem nedovoluje ho příliš používat jako smartphone, nicméně umí i to.
Clip
Nakonec mi to nedalo a přes Amazon jsem objednal ještě "Clip for Atom". Hlavní část klipu (obal na telefon) je gumovy, tedy nikoli tvrdší plast, ale měká guma, což trochu zkřížilo mé plány udělat z něj zasouvací držák. Telefon je v nem už hodně boubelatý, ale tlačítka reagují překvapivě dobře. Výhrady ke clipu nicméně mám. 1. měkká guma na sebe chytá spoustu nečistot, zůstávají pak samozřejmě i pod hranami krytu, zdá se mi že po pár (tý)dnech se i vytahává, 2. sensor otisku prstu je s clipem velice špatně dostupný, 3. délka klipu nad pantem, je příliš malá, obtížně se mačká (otevírá), 4. clip má poměrně dlouhou západku, takže nandání na opasek, nebo sundání je zápas, 5. mám pocit, že kryt zhoršuje i zvuk z mikrofonu, jestli ho překrývá je to vyloženě špatně. Výhody clipu - telefon se dá různě uchytit, dát za opasek, na batoh apod. díky konstrukci nehrozí uvolnění (clip je celý ozavřený), chrání telefon mechanicky, telefon lze daleko lépe použit jako svítilnu, protože ho třeba lze položit na bok, bez clipu vám LED buď svítí do obličeje, nebo do stolu, pokud date clip treba na kapsu telefon sviti pred vas...
Zalohování
Po poslední aktualizaci Google Play Services, tato životně důležitá aplikace začala neustále padat. Zkoušel jsem psí kusy s čištěním cache této služby, restarty, změny nastavení ale pořád padala. Instaloval jsem přímo .apk z apkmirror, starší nešli nainstalovat, nakonec upadl i Yalp a nešlo nic. Některé aplikace nešli vůbec pustit a nebo padaly, některé nešli aktualizovat buď kvůli změně signature, nebo proste zahlásíli "App not installed". Jediné co tak mi zbylo na telefonu F-droid a termux. Rozhodl jsem se pro tovární reset, ale před tím bylo potřeba udělat zálohu. Pomocí termuxu jsem zkopiroval (prvně termux-setup-storage) Export kontaktů jde přímo v Contacts/Settings/Export do .vcf Export kalendáře: Ofline calendar je potřeba přes calendar export import do .ics. V rámci zálohování jsem našel zajímavou aplikaci na zálohování sms SMS backup+, která zálohuje SMS do IMAPu. následně přes
scp -r storage user@host:atom/všecha data ze storage.
Nebo adb - Settings/System/7x Build number, Developer Options/Enable USB debug
adb backup -all adb pull storage ./
Testy a rekalibrace
V dialeru vytocit *#*#33#*#*, po android 9+ *#*#3377#*#*, pod MM1, Single Test. Rekalibrace proximity sensoru je opruz, potreba zkusit mnohokrat nez se to povede. Jinak vetsinou jen testy ruznych HW casti.