20.10.2014 16:45
20.10.2014 16:26

CentOS 7 installation horror

CentOS 7 má nový instalátor anaconda, stejně jako Fedora. Člověk by naivně doufal, že to v centosu bude tak nějak dodělané, ale omyl je pravdou. Instalátor je katastrofální.

Nejčastější konec mých pokusů o nakonfigurování zvláště storage končil vyjímkou v pythonu. Uznávám chtěl jsem trochu netypickou věc jako je instlace RAIDu a nad nim LVM na jednom disku, ale ta tragicka neschopnost instalátoru vyrovnat se s jakoukoli "nestandardní" situací je přímo příšerná. Když jsem již po dvacáté trpěl odporně nudně dlouhý start serveru, aby se mi snad konečně povedlo provést klikací rituál pro nastavení rozdělení disku a konečně se CentOS (aspoň rychle) nainstaloval, tak po pokusu vytáhnout z RAIDu za vypnutého serveru jeden z disků, skončil start OS v nouzovém režimu, neboť jaksi systemd náhodně prohlásil vždy jeden oddíl RAIDu za neaktivní.

Není potřeba říkat, že bez myši prostě instalátor neovládnete. Pokoušel jsem se udělat i textový instalátor, ale ten se také obvzvláště vyvedl. Je to kopie rozhraní grafického, což jistě šlechtí co se jednotnosti týče, ale je to naprostá zhovadilost. Kdo chce pořád vybírat z číslných cest instalátorem, jak při testu, nebo procházení automatické ustředny telefoního operátora, doplněné o neustále mačkání "c", abyste se konečně dostali někam...

Vzhledem k tomu, že jsem měl jaksi instalovat víc serverů, rozhodl jsem se vytvořit si kickstart soubor. Bohužel kickstart není schopen překročit příliš stín anacondy. 

Takto vypadá nestravitelný kickstart:

install
lang en_GB.UTF-8
keyboard us
timezone Europe/Prague
auth --useshadow --enablemd5
selinux --disabled
firewall --disabled
services --enabled=NetworkManager,sshd
eula --agreed
reboot

bootloader --location=mbr
zerombr
clearpart --all --initlabel
part raid.01 --size 1000 --asprimary --ondisk sda
part raid.02 --size 16000 --asprimary --ondisk sda
part raid.03 --size 4000 --asprimary --ondisk sda
part raid.04 --grow --asprimary --ondisk sda
raid /boot --level=1 --device md0 --fstype ext4 raid.01 missing
raid /     --level=1 --device=md1 --fstype ext4 raid.02 missing
raid swap  --level=1 --device md2 --fstype swap raid.03 missing
raid pv.01 --level=1 --device md3 --fstype ext4 raid.04 missing

volgroup sysvg pv.01
logvol /var             --vgname=sysvg  --size=50000     --name=var
logvol /home            --vgname=sysvg  --size=1 --grow  --name=home

Bohužel se to výrazně nezlepší ani přidáním druhého disku a tedy normálním vytvořením RAIDu1, protože instalátor padne na hubu s "not enought space in volume group"

protože blivet (jak blivné jméno) neumí správně udělat "grow" ve volume groupě. Keci z bugzilly o smysluplných velikostostech oddílu a blabla si mohou hoši strčit za klobouk.

Po pracném nainstalování metodou pokus-omyl vykazuje takto vytvořený RAID mimořádné parametry:

md3 : active raid1 sda5[0] sdb5[1]
      51167104 blocks super 1.2 [2/2] [UU]
      [>....................]  resync =  2.4% (1242880/51167104) finish=716.9min speed=1160K/sec
      bitmap: 1/1 pages [4KB], 65536KB chunk

Zvláště si všiměte rychlosti! Je to asi setina toho co ten RAID dává jinde... proč nemám nejmenší tušení. Min. rychlost lze zvýšit zápisem do /proc ale co systém dělá, že ta rychlost je takto tragická snad pořád?

Je mi trapné zmínit neexistující dokumentaci k CentOS7. Dokumentace k RHEL7 je víceméně nepoužitelná kopie předchozí verze s pár poznámkami o změnách, v novém ultrapomalém webovém kabátku.

Co tedy říci závěrem? Jediné - neinstalujte CentOS7.. o RHEL taktně pomlčíme.

Email comment