18.06.2004 14:16

Jak umírají BBS

Už první příspěvěk tohoto nástěnkového systému je věnovaný čemusi co se nazývá BBS. Obávám se, že většina lidí už ani neví co to vlastně je. Faktem je, že už i poslední kusy tohoto dinosaura pomalu dožívají.

Neříká se mi to lehce, protože sám jsem na BBS vyrostl, ale zdá se mi to neodvratné.

O co vlastně jde - BBS je zkratka od Bulletin Board System. Implementací myšlenky nástěnkového komunikačního rozhranní bylo mnoho. Já sám jsem nejvíce zkušeností udělal s Eagle BBS, kterou vytvořil  Ray Rocker - ten jako její základ použil Mars Pirate BBS.  V dřevních dobách internetu, které se pro mne datují někdy do roku 1995, se komunikace mezi lidmi odehrávala po telefonních kabelech a šťastlivci měli modem s rychlostí 2400 baudů. Vrcholem bylo když se spojili dva lidé mezi sebou, prostě tím, že si mezi sebou zavolali. Vím beru to hodně od podlahy, ale chtěl jsem ukázat co všechno už pamatuji. :) Pokrokem nevídaným byl nápad udělat na jednom telefonním čísle systém pro sdílení příspěvků mezi více uživateli. Jedním z nich byl i FidoNet, kterého jsem se nikdy neúčastnil a tak jen nezasvědceně můžu říci, že to byl systém, kam se člověk modemem připojil a stáhl si příspěvky jakýchsi diskusních skupin. Pro mne byl vrcholem této telefonní mánie systém BBS, ovšem spojení přes telefon jsem na BBS realizoval jen jednou v životě a ještě v době kdy už BBSkám začínala zvonit hrana. Není se co divit, modem bylo drahé zařízení a poplatky telecomu nepříjemné - i když jistě mnozí pamatují dobu, kdy se hovory nepočítali na impulsominuty, ale jeden hovor stál spojení 1.6Kčs což bylo pro modemování přímo skvělé. První seznámení s BBS proběhlo přes rameno nějakého neznámého studenta v počítačové učebně 115, v dobách, kdy celé ČVUT bylo připojeno 64kbitovou linkou do jakési akademické sítě.  Telnetové rozhranní BBS umožňovalo sdílet smutky i radosti jak v psané "vyšší" formě na boardech, nebo je rovnou probrat v on-line diskusi v chatu. Tato neuvěřitelná možnost učarovala stovkám lidí a tak se BBS stala velmi rozšířeným médiem. Do historie tohot média můžete nahlédnout i na stránkách BBS.CSK. Po internetu (!) se dalo přistupovat jen k málo z nich, zato existovali i v zahraničí, kde se dalo hodiny kecat a pročítat zprávy v cizích jazycích. V čechách byla velmi známá i BBS Infima, která už v době mého prozkoumávání internetu byla příliš uzavřená a kastářská.

Osobně jsem se stal svědkem vzestupu i pádu BBS Liane, kdy v dobách největší slávy její administrátor/ři měli pro její chod samostaný stroj, který se navíc musel upgradeovat, protože nestačil zátěži několika stovek uživatelů najednou. I systém samotné EBBS provozované na Lianě tehdy doznal značných změn, protože jeho omezení začala být pro množství uživatelů, které měl zvládat, nepříjemná. Tisíce uživatelů nezpůsobovalo jen problémy s nedostatečností HW, ale objevila se i nutnost korigovat sociální prostředí. A tak se např. na účet na BBS mnohdy čekalo i několik dní.

Ne jen proto, ale i z tohoto důvodu, koexistovalo v čechách mnoho podoných systémů, jako Snow BBS, A1FEL BBS telnet://bbs@a1fel.feld.cvut.cz:23/, ADAM BBS telnet://user_name@bbs.adam.anet.cz:23, BAJT BBS telnet://bbs.bajt.cz/, FLOYD BBS http://floyd.upol.cz, LIANe BBS telnet://bbs@bbs.vslib.cz:23/, UNICA BBS telnet://bbs@bbs.jh.jcu.cz:23/, VSE BBS. Později se vlivem rozdílných potřeb i jako experimentální kousky objevovali BBS jako Temnet a nebo Pískoviště. Každá z nich nabízela něco navíc, podle toho, jak který administrátor byl šikovný.

Když zkusíte klikat na odkazy zjistíte, že moc už jich nezbylo a protokol telnet většinou už nikdo nezná (ač na BBS se dá připojovat i přes SSH). Pokud na některou z nich narazíte, bude to co najdete s největší pravděpodobností její webové rozhranní. Přesto některé z nich žijí do dneška, ovšem již drahnou dobu běží spíše jen jako nenápadné přívěšky někde v koutku serveroven, buď na zapomenutých strojích, nebo na strojích, které už dávno slouží hlavně jinému účelu. Co mohu říci za sebe je, že do dnes vím o tom, že se používají tři-čtyři z nich - Liane, Pískoviště, Snow, Temnet. Liane proto, že z mateřského lůna TU v Liberci ji před devastací zachránil jistý nadšenec z InWay, kde také dnes běží, Pískoviště po peripetiích již dlouhou dobu okupuje server na fakultě strojní ČVUT a Snow přežívá na strojích VSB v Ostravě. Liána byla zaručeně nejnavštěvovanější z nich, přesto na ní dnes, v době největší špičky, už jen těžko potkáte více než 10lidí. Nástěnky nepřetékají příspěvky, ač stále sem tam něco přibude a tak mi to všechno připomíná éru konce ZXSpectra, které dnes už najdete jen v krabicích několika nadšenců (také mám jedno :) ). Obávám se, že stejně tak dopadnou i tyto zbývající BBS - zabalené do tar.gz nebo zip archivů skončí svůj život se zánikem hardware na kterém běží, protože nový administrátoři, už mnohdy nebudou schopni je ani zprovoznit. Infima skončila již v roce 2002, protože to byl do značné míry komerční produkt, který přestal sloužit svému účelu, za jak dlouho doslouží i EBBS si netroufám říci, její budoucnost je však omezena existencí uživatelů, kteří ji potřebují. A těch už skutečně nepříbývá.

Co ze svého pohledu nechápu je, a je to také to, proč jsem začal psát toto povídání, kam chodí všichni ti mladí lidé, kteří mají oproti skromným časům BBS neporovnatelně tlustší komunikační kabely. Rozhranní BBS je pouze textové, ale pro komunikaci po drátech nic lepšího než psaní slov stejně nikdo nevymyslel. Pochybuji, že by nějakou renesanci slavilo IRC, i když jeho síť je stále velmi rozsáhlá - především díky tomu, že je to komunikační rozhranní mnoha vývojařů nejrůznějšího software. Nejpravděpodobnější mi přijde, že BBS jsou nahrazeny nejrůznějšími webovými chaty, fóry, blogy, IM klienty a v neposlední řadě asi též SMS. Nevím už o žádném systému, který by ale výrazně převládal. Přesto i dnes pokud potřebuji něco probrat on-line používám BBS. Je to prostě efektivní a rychlé. Co mi doporučíte jiného?


V odkaze na TemNET (http://bbs.temnet.org-/) je navíc pomlčka, která vytváří zdání že TemNET nejede … to ale není pravda, prosím opravit :)

J. Musim rict, ze jsem zacal o neco drive – 2:420/71.23 byla celkem dlouho ma adresa ve FIDO netu a na vytacenych BBS jsem take mel alespon sest kont. Skvele na tom bylo to, ze davno nez jsem slysel slovo “internet” jsem uz pilne tahal soubory (to byla druha funkce vytacenych BBSek, kterou zde autor opomnel uvest.) Nekteri lide chodili na BBS HLAVNE kvuli souborum. Samozrejme, tahaly se i hambate obrazky, na nasi skolni Uzlabina BBS protokoly z namerenych uloh apod. Krome konferenci existovaly tehdy i hry, ktere bezely v ramci BBS i jako meziBBSkove souboje – sam jsem prosedel hodiny u Falcon Eye, textovou podobou dnesniho Red Dragon. Co se tyce chatu, byl to problem, protoze ke vetsine BBS vedla jen jedna linka. I zde byly vyjimky jako BAID (ne BAJT!), ktery mel v dobe sve slavy 4 linky.
Ale abych nezvanil vic, nez jsem chtel: po objeveni internetu jsem se zacal vyskytovat na webovych chatech. Nicmene po objeveni telnetovych BBSek jsem se rychle prestehoval a na xchaty a podobne jine zahy zapomnel. Duvodem je vyssi uroven chatu s lidmi, ktere uz znam a i v konferencich se vyskytuje mene zvanilu a mene oprav gramatickych chyb a naopak vice odbornych vedomosti (tedy vetsinou ;)). Take plati urcita pravidla slusnosti – cteni prispevku je prijemnejsi, pokud se nehemzi vulgarismy a dalsimi nepristojnostmi…

To bylo povidani spise pro lidi, kteri na BBS nechodi… na zaver tedy odpovim na tvou otazku – jineho nedoporucim nic, zkus pritahnout nove lidi. :) Jsem smutnej, že BBS a jiné telnetové věci pomalu umírají v zapomění... Já jsem vstoupil do světa interNETu teprve před 2 roky a o telnetu jsem se dozvěděl o něco později. Začal jsem skoumat všemožný adresy s telnetem a zarmoutilo mě, jak už dneska nikdo neví, co je to Terminálové Připojení nebo BBS, jak kdysi rozsáhlé a slavné servery, běžící většinou někde na školních počítačích nebo v domovech počítačových nadšenců upadly do zapomení, žijící jen v myslích pamětníku. Ano, několik jich v čechách stále existuje, ale jejich návštěvnost se pohybuje někde kolem 0. Dneska už jen málokdo ví, co je to vlastně internet. Většina jeho uživatelů si pod tim představí je WWWstránky, nebo maximálně ICQ. Vlastně ani nevim, proč to sem píšu, stejně se na to podívá jen několik lidí a to jenom náhodou, než se tenhle příspěvek stratí v propadlišti času… Jako studak jsem hodne chodival na BBS Liane, na Piskoviste i na jine. Ze vseho nejvice me mrzi, ze jsem prisel o kontakt na spoustu lidi, ktere jsem mival moc rad. Protoze jsme si dokazali hodiny a hodiny povidat o cemkoli…

a nejen to, schazeli jsme se docela pravidelne a poradali ruzne akce… pravda psal se rok 1995-1998… kde je tomu dnes v dobach videochatu na Libimseti konec :(

Sancho - 30.05.2008 00:05

Email comment